Jubileusz 10-lecia Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku

Rok szkolny 2016/2017 jest czasem szczególnym – zarówno dla uczniów szkoły jak i  wszystkich osób związanych z tą wyjątkową instytucją kultury. W tym roku bowiem, mija 10 lat odkąd Szkoła Muzyczna I stopnia w Łącku rozpoczęła i z sukcesami prowadzi swoją działalność edukacyjno – artystyczną. Przypomnijmy: została utworzona w czerwcu 2007 r. uchwałą Rady Gminy Łącko. Od pierwszych dni szkołą zarządza Dyrektor – dr hab. Stanisław Strączek. Początkowo, na tę instytucję składało się nieliczne Grono Pedagogiczne z niewielką ilością dzieci pobierających naukę gry w zaledwie kilku klasach instrumentalnych. Jednak po dziesięciu latach, dyrektor pochwalić się może znacznie rozszerzoną ofertą edukacyjną i kadrą nauczycielską, kształcącą ponad 200 uczniów z Łącka i innych miejscowości. Na uwagę zasługuje też fakt, iż od dwóch lat Szkoła Muzyczna I stopnia w Łącku szczyci się Orkiestrą Symfoniczną, którą prowadzi Krzysztof Madziar, dzisiaj dyrygent, kiedyś jeden z pierwszych uczniów i absolwentów łąckiej szkoły muzycznej.

Na okoliczność jubileuszu zaplanowano szereg znaczących wydarzeń artystycznych, m.in. koncerty w wykonaniu uczniów, a także pedagogów – jak zawsze wedle zasady, iż tzw. kultura wysoka powinna objawiać się wszędzie, jednak szczególnie miło doświadczać jej w miejscach wyjątkowych. Dlatego też łącka szkoła muzyczna nawiązała i kontynuuje współpracę z ważnymi na mapie kultury instytucjami takimi jak: Akademia Muzyczna w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie i jego zakopiański oddział – willa Atma, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie czy Zamek Królewski w Niepołomicach.

W bieżącym roku szkolnym, raz w miesiącu młodzież i pedagodzy promowali szkołę podczas koncertów wyjazdowych. Wrześniowy wieczór muzyki kameralnej w zakopiańskiej Atmie zatytułowany Idzie jesień „koncertowo” wpisał się w jubileusz 10-lecia Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku, otwierając obchody jubileuszu tej łąckiej perełki kultury na terenie Małopolski. Finał miał miejsce początkiem czerwca na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach, gdzie z obszernym repertuarem wystąpiła Orkiestra Symfoniczna pod batutą K. Madziara.

Warto zauważyć, iż w dziesiątym roku działalności szkoły, szerokie grono osób związanych z tą instytucją stawia sobie coraz wyższe wymagania. Jak to zazwyczaj bywa – przykład idzie z góry. Dyrektor dr hab. Stanisław Strączek, jako osoba doświadczona na polu koncertowym szczególnie dba o to, aby nie tylko proces dydaktyczny kształtowany był na jak najwyższym poziomie, ale również o to, aby muzycy-pedagodzy mieli możliwość dzielenia się ze społecznością swoją wrażliwością i profesjonalizmem – jednocześnie przyczyniając się do promocji szkoły. Ów profesjonalizm i otwarcie na inne dziedziny sztuki podkreślała podczas jednego z koncertów Anna Wende-Surmiak – dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. Jak zauważyła, łąccy artyści są „rozpoznawalni” i chętnie zapraszani do udziału w licznych wydarzeniach artystycznych, zaś każde kolejne spotkanie z nimi – zarówno z dziećmi jak i pedagogami – pozostaje w pamięci jako wartość, niedosyt, radość muzykowania

Zapraszamy na Koncert Jubileuszowy w dniu 25 czerwca 2017 r., godz. 16.30 do Hali Widowiskowo-Sportowej w Łącku!